انواع سایبان پارکینگ خودرو / ماشین / اتوموبیل

گروه مهماری و مهندسی جامی ، سازه های فضاکار ، سازه های پارچه ای انواع سایبان پارکینگ خودرو / ماشین / اتوموبیل 091589574

انواع سایبان پارکینگ خودرو / ماشین / اتوموبیل

 

به طور کلی سایبان‌های خودرو عناصر سازه ای کاملا پایدار و مجزا از سازه بناهستند و براساس جنس فریم و پوشش آنها دسته بندی می شوند. نحوه انتخاب فریم و پوشش آن به میزان توانایی مالی کارفرما، موقعیت مکانی و جغرافیایی، محدوده ساخت، تعداد جای پارک مورد نیاز، بستگی دارد. ساختار یا فریم این سایبانها معمولا از جنس فلز و فولاد انتخاب می شوند و بخشی که ایجاد کننده سایه (سایه ساز) است را نیز از جنس‌های مختلف مقاوم انتخاب می کنند.

 

در معماری امروز استفاده از سازه پارچه ای به عنوان سایبان خودرو در طراحی محوطه بسیار محبوب است. در سالهای اخیر با آشنایی بیشتر معماران داخلی ایران با سازه پارچه‌ ای، استفاده از آن در پروژه‌های خاص و مدرن افزایش یافته است. یکی از کاربردهای پرشمار سازه‌ چادری ، استفاده به عنوان سایبان پارکینگ در محوطه ویلا، حیاط منزل و محوطه مراکز تجاری و اداری می‌باشد.

پوشش پارچه ای سایبان پارکینگ

متریال پارچه ای که برای سایبان پارکنیگ اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد باید به نحوی نور خورشید را انعکاس دهد. به این ترتیب زیر سایبان پارکینگ خنک می‌شود و اتومبیل از گرمای ایجاد شده و اشعه های مضر نور خورشید محافظت می‌شود.

جنس مورد استفاده ما در سقف پارکنیگ، پارچه کششی با الیاف پلی استر می‌باشد که در ساخت پارکینگ چادری ماشین به کار برده می‌شود. در سایبان خودرو از اتصالات فولادی برای پشتیبانی از پارچه کششی استفاده می شود که استحکام بالایی به سازه می‌بخشد. یکی از ویژگی های سازه چادری پارکینگ Anti- UV بودن پارچهمورد استفاده در این سقف های چادری است. به این معنی که بر روی آن لایه محافظی از جنس PVC می باشد که دارای مواد محافظتی در برابراشعه های ماوراء بنفش خورشید است و این اشعه ها از آن عبور نمی‌کند و گرما را انتقال نمی دهد. لذا بر خلاف سایر مصالح سنتی ساختمانی سایه زیر این سقف پارکنیگ خنک است.

قیمت سایبان پارکینگ خودرو

برای بدست آوردن قیمت نهایی سقف چادری پارکینگ فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می شود. از جمله فاکتورهای موثر در قیمت دهی این سازه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-  فرم پوشش چادری پارکنیگ:

قیمت فرم ها به علت تفاوت در میزان مصرف پارچه ی آنها، مختلف است. از طرفی انتخاب طرح متقارن و تشکیل شده از بخش‌های مشابه تکرار شونده در طراحی مدل پارکینگ ماشین باعث کاهش چشمگیر قیمت خواهد شد.

۲- تعداد سایبان پارکینگ:

قیمت سایبان ها به تعداد و نحوه آرایش پارکینگ ها نیز بستگی دارد. بطور معمول به ازای متر واحد قیمت پارکینگ های زوج مناسب تر از پارکینگ های فرد می باشد و همواره توصیه می گردد تعداد پارکینگ ها جفت باشد.

قرار گرفتن پارکینگ ها در یک ردیف موجب کاهش تعداد پایه ستون مورد نیاز برای اجرای کار و در نتیجه کاهش هزینه های نهایی می شود.

۳- جنس پارچه مورد استفاده :

کیفیت و برند پارچه مصرفی برای ساخت سقف پارکینگ بر روی قیمت سایبان خودرو موثر خواهد بود. پارچه های با کیفیت و عمر بالای برند های اروپایی از پارچه های آسیایی به مراتب قیمت بالاتری دارند.

برای ساخت پارکینگ چادری ماشین در ابتدا محل اجرا توسط متخصصان شرکت ساینا مورد بررسی قرار می گیرد تا ابعاد پارکنیگ پارچه ای مشخص شود. در مرحله بعد بر اساس ابعاد، طرح هایی به مشتری پیشنهاد می شود.  این طراح ها می تواند شامل طرح های پیش مهندسی شده گروه ساینا باشد. همچنین ما می‌توانیم بر اساس ابعاد فضا و خواست کارفرما، طرح مختص به پروژه ارائه دهیم.

اجرای سایبان پارکینگ چقدر زمان می برد ؟

پیش از نصب سایبان پارکینگ باید فونداسیون طراحی شده توسط مهندسین در محل مورد نظر  اجرا شود و صفحه ستون های مورد نیاز کارگزاری شده باشند. سازه بر اساس طرح انتخابی کارفرما به طور کامل بصورت پیش ساخته در کارگاه ساخته و رنگ آمیزی می‌شود. سپس گروه نصب ساینا به محل اعزام شده و پارکینگ چادری را در محل اجرا مونتاژ می‌کنند. در نهایت پس از نصب سازه اصلی پوشش پارچه ای  بوسیله اتصالات بر روی سازه قرار می‌گردد.

پیش ساخته بودن سایبان پارچه ای پارکینگ این امکان را فراهم می کند تا سایبان در کمترین زمان ممکن نصب شود و در صورت نیاز به راحتی بتوانید محل پارکینگ را در محوطه تغییر دهید یا آن را در مکانی جدید نصب نمایید.

پیش ساخته بودن سایبان چادری آن را به انتخابی مناسب برای مراکز مهم تجاری. اداری و مسکونی که نمی خواهند برای مدت طولانی محدوده پارکینگ درگیر فعالیت عمرانی گردد تبدیل شده است. همچنین عدم فعالیت کارگاهی در محل پروژه مزاحمت های صوتی و بصری را برای همسایگان و استفاده کنندگان از مجموعه به حداقل ممکن رسانده است.

مزایای سایبان ماشین پارچه ای

سایبان ماشین چادری دارای خصوصیات منحصر به فردی است که برخی از مزایای آن عبارتند از:

  • عدم محدودیت طراحی، زیبایی، خاص بودن، قابلیت استفاده به عنوان پارکینگ ویلا، ساختمان اداری و تجاری و …
  • تنوع رنگ سازه کششی و پارچه های کششی به کار رفته در سایه بان چادری پارکنیگ خودرو
  • مقاومت در برابر حریق و غیر قابل اشتعال بودن پارچه کششی به کار رفته در پوشش چادری پارکینگ ماشین
  • قابلیت شستشوی آسان پارچه و سازه کششی سایبان چادری پارکینگ با آب
  • طول عمر بالای سقف چادری پارکینگ اتومبیل نسبت به سایر مصالح
  • مقاومت در برابر تغییرات دمایی و مناسب برای تمامی شرایط جوی ایران
  • محافظت و مقاومت در برابر بارش برف و باران و حتی وزش بادهای شدید

نکات مهم در سایبان پارکینگ

۱- حداقل پایه ستون در پارکینگ پارچه ای

سازه پارچه ای این قابلیت را دارد. تا تنها بر روی یک پایه اجرا گردد. در اجرای سایبان برای پارکینگ خودرو  مزاحمت ستون ها برای خودرو های عبوری بسیار مهم است. عدم اجازه گذاشتن ستون با فاصله نسبت به دیوار اصلی ساختمان توسط شهرداری ها یکی از موانع اصلی می باشد. سایبان چادری بر اساس این توانایی و طراحی های صورت گرفته و فرم انتخابی می تواند به راحتی تنها با یک ستون حداقل مساحت مورد نیاز برای پارک ۲ خودرو سواری را فراهم نماید.

۲- مقاومت در برابر آتش

عبارت مناسب برای تعریف عملکرد سازه پارچه ای در برابر آتش « قابلیت اشتعال محدود می باشد ». یعنی این چادرها در صورت قرارگیری در مجاورت منبع آتش می سوزند. اما به محض حذف منبع آتش سوختن متوقف می شوند. به عبارت دیگر پارچه های سازه پارچه ای خود سوز نیستند. این سازه ها حتی طبق استاندارد های ایران قابل استفاده برای پمپ بنزین می باشد. که خطر آتش سوزی در آن بسیار بالاست. ضد حریق بودن و مقاومت در برابر آتش پارچه کششی بخصوص پارچه های روکش دار موجب می شود. تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی تحت هیچ شرایطی آتش از سقف به پایین منتقل نگردد. و برخلاف سایبان های دیگر قطعه آتش زا بر روی خودرو نیفتند. و خسارتی از این جهت متوجه خودروی سواری نگردد.

۳- مقاومت در برابر برف

اسکلت سایبان پارکینگ پارچه ای خودرو بر اساس مبحث ششم مقرارت ملی و استاندارد ۲۸۰۰ و بطور کاملا مهندسی طراحی شده. و محاسبات بر اساس استانداردها و توسط بروزترین نرم افزار های مهندسی صورت گرفته است. و درصورت سقوط  هر جسم سنگین از اطراف  بر روی سایبان پارکینگ پارچه ای سازه در برابر فشار مقاومت خواهند داشت و سازه تحمل بار بالایی خواهد داشت. و از ماشین پارک شده در زیر خود محافظت می کند.

در طراحی های سایبان برای بار برف مقاومت کششی پارچه ها را بر اساس ضرایب ایمنی بالا در نظر می گیرند، بطور استاندارد یک سقف پارچه ای می تواند براحتی ۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع را تحمل بنماید.

۴- مقاومت در برابر وزش باد شدید

شاید برای شما بارها پیش آمده باشد که دیده باشید سقف یک سایبان با وزش یک باد شدید از جای خود کنده شد. و در هوا به حرکت در آمده است. پارچه کششی به علت پیش تنیدگی که در آنها وجود دارد در برابر فشار شدید باد مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت. پارچه های کششی به علت داشتن فیبر پلی استر در داخل پارچه مقاومت بسیار بالایی در برابر پارگی خواهند داشت.

ف